MANUEL TERAPİ

Manuel terapi herhangi bir cihaz ya da makineye kullanmaksızın sadece elle uygulanan bir fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemidir.

Manuel Terapi Nedir ?

Gündelik hayatın olağan akışı kimi zamanlarda bedenimizi fazla zorlamamıza neden olmaktadır ve bu durum Manuel Terapi’ye olan ihtiyacı doğurmaktadır. Bireylerin bir kısmı bedenini fazlaca kullanması gereken işlerde çalışmaktayken bazı bireylerse hareketsiz bir yaşama neden olan işlerde çalışmaktadır. Aslında her iki durum da vücudun belirli alanlarında ağrılara sebep olmaktadır. Vücutta meydana gelen ağrıların tek sebebi elbette yapılan yanlış hareketler veya hareketsiz bir yaşam değildir. Bahsi geçen sebeplerin dışında ilerleyen yaş da vücutta meydana gelen ağrılarda büyük bir etkendir. Kronik ağrılar insanların günlük yaşam kalitesini ve fonksiyonel durumunu önemli derecede olumsuz yönde etkilemektedir. Bu nedenle bel ve boyun ağrılarına yönelik tedavi planlaması yapıldığı zaman temel amaç bireylerin yaşam kalitesi ve fonksiyonel durumlarının en üst seviyelere getirilmesidir. Bel ve boyun ağrılarına yönelik en etkili konservatif yöntemlerden biri de manuel terapidir.

Manuel terapi, fizyoterapi ve rehabilitasyon yöntemleri arasında konservatif yöntemler grubunda yer almaktadır. Bu yaklaşım egzersiz uygulamalarıyla ağrıyı azaltmak, kas kuvvetini değerlendirmek, eklem hareket açıklığını belirleyerek kronik ağrısı olan bireylerin hem yaşam kalitesini hem de fonksiyonel durumu geliştirmek amacıyla günümüzde yaygın olarak kullanılan yöntemlerden biridir. Herhangi bir cihaz ya da makine kullanmadan manuel olarak elle uygulanan bir fizyoterapi ve rehabilitasyon şeklidir. Manuel terapi esnasında, kas spazmı, kas gerginliği ve eklem disfonksiyonunun neden olduğu ağrıları azaltmak için bölgedeki eklemleri manipüle etmek ve kas dokusunda spazmları azaltmak için hiçbir elektroterapi ajanı kullanmadan el ile uygulama yapılır. Bununla beraber etkilerini ilk seanstan sonra hissedebileceğiniz, iyileşme hızının yüksek olduğu bir terapi uygulamasıdır. Ağrı ve spazm gibi yakınmalar ilk manuel terapi seansından sonra azalmaya ve kişi zamanla kaybettiği fonksiyonları geri kazanmaya başlar.

Fizyoform‘da Manuel Terapi

Bireylerin yaşam kalitesi ve fonksiyonel durumlarını etkileyen faktörleri belirlemek için fiziki muayene verilerinin dikkatli bir şekilde alınması, tetkik sonuçları, psikolojik, sosyoekonomik faktörlerin dikkatli bir şekilde analiz edilmesi ve bu doğrultuda terapi protokollerinin uygulanmasına başlanması gerekmektedir. Elle yapılan terapi her ne kadar basit bir işlem gibi görünse de, oldukça etkili olmakla beraber, yetkin kişiler tarafından doğru tekniklerle uygulanmadığı zaman vücutta istenmeyen problemlerin ortaya çıkması riskini taşımaktadır. Alanında uzman, Manuel terapi konusunda iyi eğitim almış ve tecrübe sahibi olan Fizyoform kadrosu bu alanda en üst kalitede hizmet vermektedir. Kas, kemik, eklem, bağ dokusu gibi alanlarda sorun yaşamak pek çok insanın ortak problemleri arasındadır ve Manuel terapi tekniği ile bu sorunlardan kurtulmak herkesin hakkıdır.

Manuel Terapi Kimlere Uygulanabilir?

Manuel Terapi isim olarak son yıllarda karşımıza çıkmaktadır. Ancak bahsi geçen bu terapinin uygulaması yüzyıllardır hayatımızda bulunmaktadır.

Manuel terapi, kas-iskelet yapısında yeterli hareket kabiliyeti ve hareket alanı olmayan eklem rahatsızlıkları olan kişilerin tedavisinde yardımcı olabilir. Bu rahatsızlıklar kişide ağrı ve işlev, duruş ve hareket değişikliğine neden olabilir. Manuel terapi, sakroiliyak eklem disfonksiyonu, kronik bel ağrısı, yumuşak doku yaralanmalarından kaynaklanan akut sırt ağrısı gibi eklem sorunlarında kişilere rahatlama sağlayabilir.

SİZİ ARAYALIM !

Bilgilerinizi bırakın, detaylı bilgi için en kısa sürede sizi arayalım !


Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metnimizi buradan okuyabilirsiniz.