SKOLYOZ TERAPİSİ

Spinal deformiteler içerisinde en sık karşılaşılan ve ilerleyen evrelerde son derece ciddi duruş bozukluklarına neden olan üç boyutlu omurga deformitesidir.

Skolyoz Nedir ?

Spinal deformiteler içerisinde en sık karşılaşılan ve ilerleyen evrelerde son derece ciddi duruş bozukluklarına neden olan üç boyutlu omurga deformitesidir. Bu deformite omurganın yapısal bozukluğundan kaynaklı olarak ortaya çıkabileceği gibi omurganın dış sebeplere bağlı olarak da etkilenmesinden kaynaklı gelişebilir. Skolyoz, büyüme çağındaki çocukların geleceğini tehdit eden bir hastalıktır. Hastalık erken belirlendiğinde iyileşmede önemli bir başarı sağlanabilir. Ancak zamanında teşhis edilemeyen omurga eğrilikleri ilerlemişse, çocukların normal gelişimi engellenir, erişkinlik döneminde ise bel ve sırt ağrıları, kalp ve akciğer fonksiyon bozuklukları ortaya çıkar.

Skolyozun en önemli belirtileri sunlardir:

  • Omuzlar arasında dengesizlik gelişir, bir omuzun diğerine göre aşağıda olduğu görülür
  • Kollar ile vücut arasındaki mesafenin eşitliği ve vücudun dengesi bozulur
  • Kalçalar arasında dengesizlik gelişir, bir kalçanın diğerine göre aşağıda olduğu görülür
  • Arkadan bakıldığında omurganın düz olmadığı sağa-sola doğru eğrildiği gözlenir
  • Sırtta bir tarafta çıkıntı, kamburluk görünür, bu çıkıntı öne eğilme ile artar
  • Gövdenin yana doğru kaydığı görülür
  • Skolyoz olanlarda sırt ve bel ağrılari olur
  • Skolyoz ileri derecedeyse nefes darlığı ve yorgunluk hissi oluşur

Skolyoz Dereceleri Nelerdir?

Skolyozun doğal seyri her zaman ayni kalmayabilir. Omurga eğriliği ilerleyebilir, ayni kalabilir veya nadiren düzelebilir.

Birbirini izleyen iki veya daha fazla muayenede 20° in üzerindeki

eğriliklerde omurgada 5° veya daha fazla artış olması, 20° in altındaki eğriliklerde 10° lik artış olması ilerleme olarak düşünülür. Çift eğriliklerde sırt bölgesindeki eğrilikler, kız cinsiyet, tanı sırasında eğriliğin derecesinin büyük olması, 10 yaşın altında tanı konulan eğrilikler ilerlemeye meyillidir. 20° nin altındaki eğriliklerde ilerleme oranı oldukça düşüktür.

Skolyozu biz nasıl değerlendiriyoruz?

Fizyoform olarak yapmış olduğumuz fiziki ve fonksiyonel testler ile birlikte hastadan X-ray ve MR görüntüleriyle destekleyerek hastaya özel terapi programı için değerlendirmede bulunuyoruz.

Fizyoform’da Skolyoz’a Nasıl Müdahale Ediyoruz?

Yaşı, cinsiyeti, derecesi ve semptomları göz önünde bulundurarak kişiye özel protokoller hazırlıyoruz. Bu programlarını hazırlarken merkezlerimizdeki fizyoterapistlerimiz, özel eğitimler aldıkları skolyoza özel 3 boyutlu metodlardan Schroth metodunu kullanmaktadır.

SİZİ ARAYALIM !

Bilgilerinizi bırakın, detaylı bilgi için en kısa sürede sizi arayalım !


Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metnimizi buradan okuyabilirsiniz.