HAMİLE PİLATESİ

Hamile pilatesi hamileliğin 14. haftasından sonra başlanması gerekilen egzersizlerdir.

HAMİLE PİLATESİ

Hamile pilatesi hamileliğin 14. haftasından sonra başlanması gerekilen egzersizlerdir.

Hamile Platesi

Hamile pilatesi hamileliğin 14. haftasından sonra başlanması gerekilen egzersizlerdir. 14. haftadan önce yapılması bebeğin rahme, plasentaya tutulması yönünden tehlike arz edeceğinden doktor izinli bir şekilde 14. haftadan sonra başlanması ön görülür.

Hamile pilatesi egzersizlerinin haftada 3 gün, günde 30-45 dakikalık periyotlar halinde yapılması yeterlidir. Egzersizlere yeni başlandığında daha kısa çalışma programları ile anne adayının hareketlere alıştırılması ve direncinin artırılması beklenir.

Anne adayları hamilelik süreci boyunca yalnızca hormonel değişiklikler yaşamazlar. Fiziksel değişiklikler de yaşayan anne adaylarının vücut ağırlıklarının belli bir bölgeye yoğunlaşmasıyla bazı rahatsızlıklar meydana çıkabilir. Tam da bu nokta da gebelikte pilates yapmanız önerilmektedir. Çünkü ortaya çıkan bel ve sırt ağrıları dayanılmaz bir hale gelmeden bu ağrıların önüne geçebilmek pilates ile mümkün olacaktır. Günlük hayatınızı da olumsuz yönde etkileyecek bu baskılar, pelvik tabanındaki kaslarda da sarkma gibi sorunlara neden olur.

Hamile Pilatesi Faydaları

Gebelik döneminde doktor izinli ve kontrollü olarak yapılan hamile pilatesinin bir çok faydası vardır. Yapılan araştırmalara göre;

  • Pilates yapan annelerin bebeklerinin sinir sistemi, iç organ fonksiyonları, solunum sistemi ve kalp atışlarının diğer bebeklere oranla daha iyi çalıştığı görülmüştür.
  • Normal bir doğum süreci öngörülüyorsa gebelik pilatesi  doğumu kolaylaştırır.
  • İdrar kaçırma sorunu ortadan kaldırılır.
  • Uykuyu düzenler.
  • Doğum sonrasında karın kaslarının toparlanmasını kolaylaştırır.
  • Gebe kendini daha dinç, mutlu ve zinde hissederek doğuma kadar motive olur.
  • Kaslardaki esnekliği artırarak doğum sırasında kaslarda yaşanabilecek yırtık riskini azaltır.
  • Bel, sırt kaslarınızı güçlendirir.
  • Emzirme sürecinizi daha konforlu geçirmenizi sağlar.
  • Kan dolaşımını artırır.

1. Trimester Döneminde Pilates

Hamileliğin ilk 3 aylık dönemi, en riskli süreç olarak kabul edilmektedir. Bu dönemde pilates yapmaya başlayacak olanların mutlaka doktorlarının onaylarını almaları gerekir. Egzersiz alışkanlığı olmayan gebelerin doktor onayı sonrasında fizyoterapist tarafından değerlendirilmesi gerekir.

Hareketlerin yavaşlatılması ve vücudunuzun verdiği sinyallerin dinlenmesi gerekir. Bu dönemde relaksin hormonunun artmasına bağlı olarak eklemlerde gevşeme yaşanır, eklemleri zorlayacak egzersizlerden kaçınılmalıdır. Bebek büyümeye başladıkça hormon değişimleri ile birlikte anne adaylarının vücutlarının denge merkezi değişmeye başlar. Pilatese yeni başlayan gebeler denge sağlamak için destek barlarını kullanabilirler.

2. Trimester Döneminde Pilates

Hamileliğin 3. ve 6. ayları arasındaki dönemde gebeler en rahat oldukları süreçtedirler. Bu süreçte karın içi kaslara ve pelvik tabana yönelik egzersizlere başlanabilir. Yapılan egzersizler sırasında küçük pilates topları gibi destekler kullanılabilir.

Bebeğinizin büyümeye başladığı ve ağırlığının hissedildiği bu dönemde vücudunuzdaki değişimler artar. Bel ve sırt ağırları da bu süreçte başlayabilir. Aşırı zorlayıcı hareketlerden kaçınılmalıdır.

3. Trimester Döneminde Pilates

Hamilelik döneminin son 3 aylık periyodunda doğumu kolaylaştıracak egzersizlere ağırlık verilir.

Gebelik Döneminde Pilates

Düşük riski olmayan ve doktor onayı olan gebelerde bu alanda uzmanlaşmış fizyoterapistler eşliğinde pilates derslerini planlıyoruz. Gebeleri en konforlu şekilde doğuma hazırlıyoruz.

SİZİ ARAYALIM !

Bilgilerinizi bırakın, detaylı bilgi için en kısa sürede sizi arayalım !


Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metnimizi buradan okuyabilirsiniz.