REFORMER PİLATES

Hareketsiz bir yaşam tarzı kemik yoğunluğunu azaltır, omurga stabilizasyonunu olumsuz yönde etkiler, karın ve sırt kaslarını zayıflatmaya başlar.

REFORMER PİLATES

Hareketsiz bir yaşam tarzı kemik yoğunluğunu azaltır, omurga stabilizasyonunu olumsuz yönde etkiler, karın ve sırt kaslarını zayıflatmaya başlar.

Reformer Pilates

Hareketsiz bir yaşam tarzı kemik yoğunluğunu azaltır, omurga stabilizasyonunu olumsuz yönde etkiler, karın ve sırt kaslarını zayıflatmaya başlar. Tüm bu sonuçlar bir kısır döngü yaratarak ağrının artmasına sebebiyet verir.

Multifaktöriyel sebeplerden oluşan bel ve boyun ağrısı, postür bozukluğu çalışmalarında da multidisipliner bir yaklaşımı gerektirir. Bu yaklaşımların içinde egzersiz önemli bir yer tutmaktadır. Egzersizlerde kor kasları da denilen merkez kaslarının kontrolünün sağlanması ve kuvvetlenmesi önem arz eder. Pelvik taban kasları, diyafram kası, karın ve sırt kaslarından oluşan bu merkez kaslar lomber omurga stabilitesinde anahtar rol oynar.

Pilates egzersizleri de kor kaslarına odaklanan terapötik olarak kullanımının yaygınlaştığı bir egzersiz yaklaşımıdır. Bu yüzden son yıllarda rehabilitasyonda mat pilates ve aletli pilates oldukça sık kullanılmaya başlanmıştır. Sedanter yaşamın doğurduğu olumsuz sonuçları ortadan kaldırmak için, fiziksel aktivitenin haftada en az 3–4 gün düzenli olarak yarım saati aşan sürelerde, büyük kas gruplarının çalışmasını sağlayacak şekilde yapılması gerekmektedir. Aynı zamanda, düzenli fiziksel aktivite uygulamaları bedensel sağlığın yanında mental olarak da kişileri olumlu yönde etkilemektedir

Aletli Pilates (Reformer Pilates)

Normal pilatesten oldukça farklı olan reformer pilates, mat kullanımı yerine aletlerin yardımıyla yapılmaktadır. Özel olarak tasarlanmış aletler sayesinde vücudun “kendi ağırlığıyla” güç, dayanıklılık ve esneklik kazanmasını hedeflemektedir. Bu aletler Reformer, Cadillac, Barrel, Chair, Spine Connector’dır. Yerçekimine karşı değil, yayların direncine karşı hareketler uygulanır.

Pilates sistemindeki uygulamalar, kişinin hareketi yapabilme açısı ve gücüne göre şekillendirilebilir. Her bir pilates egzersizi ekstremite hareketleriyle birlikte, pilates aletlerini kullanarak aynı zamanda aletlerin direncini ayarlayarak çalışmaktadır. Bu bağlamda hareketler uygun nefes kontrolü ve zihin-beden tekniği ile birleştirilmektedir.  Pilates egzersizleri bazı temel hareketler etrafında şekillenmektedir. Hareketler, başlangıç düzey, orta düzey, ileri düzey ve süper ileri düzey olarak kendi içlerinde sınıflandırılmışlardır.

Fizyoform’da Reformer Pilates Nasıl Yapılır ?

Fizyoform olarak bünyesinde çalışan, fizyoterapistler tarafından postür (duruş) analizi yapıldıktan sonra, kişiye özel egzersiz programı hazırlanır.

Reformer pilates seansları 50 dakika ile 1 saat arasındadır. Fizyoterapist eşliğinde kişiye özel olarak uygulanır. Reformer pilates seanslarınızı bireysel olarak yapabileceğiniz gibi, şikayetleri, ihtiyaçları ve kas kuvvetleri sizinle aynı olan kişilerle birlikte, grup seansları halinde de planlanabilir.

SİZİ ARAYALIM !

Bilgilerinizi bırakın, detaylı bilgi için en kısa sürede sizi arayalım !


Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metnimizi buradan okuyabilirsiniz.