LENFÖDEM TERAPİSİ

Lenfödem; kardiyovasküler sistem gibi sıvı transportunu sağlayan bir sistem olan, vücudumuzu bir ağ gibi saran lenf sisteminin yapısal veya fonksiyonel olarak görevini yerine getirememesine bağlı olarak gelişir.

LENFÖDEM TERAPİSİ

Lenfödem; kardiyovasküler sistem gibi sıvı transportunu sağlayan bir sistem olan, vücudumuzu bir ağ gibi saran lenf sisteminin yapısal veya fonksiyonel olarak görevini yerine getirememesine bağlı olarak gelişir.

Lenfödem Nedir?

Lenfödem; kardiyovasküler sistem gibi sıvı transportunu sağlayan bir sistem olan, vücudumuzu bir ağ gibi saran lenf sisteminin yapısal veya fonksiyonel olarak görevini yerine getirememesine bağlı olarak gelişir. Deri altında lenf sıvısının birikimine sebep olur, uzun süreli devam eden kronik bir hastalıktır ve bu nedenle tekrarlama riski yüksektir. Fizyoterapist tarafından belli aralıklarla kontrol edilmesi gerekir.

Lenfödem varlığı kişinin uzuvlarında yoğun bir ağırlık hissine sebep olur. Ödem miktarının artmasına bağlı olarak kişide eklem hareket açıklığı kısıtlıkları ve sonunda immobilite gelişebilir. Ayrıca ödem miktarının artışına bağlı olarak cilt bütünlüğünde ve renginde bozulmalar görülebilir.

Hangi Rahatsızlıklarda ve Durumlarda
Lenfödem Terapisi Uygulanabilir?

  • Primer Lenfödem (Lenf sisteminin doğumsal yapısal bozukluğu)
  • Kronik venöz yetmezlik
  • Lipödem
  • Ameliyat/Travma sonrası ödem
  • Romatizmal kökenli hareket sistemi hastalıkları
  • Progresif sistemik skleroz (Skleroderma)
  • Sudeck Sendromu (Refleks Sempatik distrofi)
  • Meme kanseri operasyonları
  • Prostat ve iç organ cerrahileri sonrasında oluşan ödemi olan kişiler bu terapiden faydalanabilir.

Fizyoform’da Lenfödem Terapisi Nasıl Olur?

Lenfödem terapilerinde bilinen en etkili yöntem “Kompleks Boşaltıcı Terapi” adı ile bilinen, alanında uzmanlaşmış bir fizyoterapist tarafından uygulanan, manuel (el ile yapılan) lenf drenaj tekniğidir. Fizyoform’da lenfödem terapisi; danışan bilgilendirmesi, terapist tarafından yapılan manuel lenf drenajı, lenf sistemine yönelik spesifik egzersizleri, cilt bakımını, kişisel bakımı, yapılan iyileşmeyi koruma amaçlı bandajlama ve çorap uygulama yöntemlerini içeren kompleks bir yaklaşımı içerir.

SİZİ ARAYALIM !

Bilgilerinizi bırakın, detaylı bilgi için en kısa sürede sizi arayalım !


Kişisel verileriniz sizinle irtibat kurmak için alınmakta ve işlenmektedir. Kişisel verilerin işlenmesine ilişkin Aydınlatma Metnimizi buradan okuyabilirsiniz.